Джинджифилът може би се асоциира като универсална подправка, намираща различни приложения във всяко едно домакинство.
Джинджифилът, който познаваме днес е час от семейството на Zingiberaceae цъфтящи растения, разпространени в Азия.
Освен, че стъблата и корена са чудесни подправки, растението е известно с чудодейните си ползи за здравето. В древни времена, коренът е използван като лек срещу различни здравословни проблеми.
В наши дни, дори модерната медицина е признала неговите ползи. Нека разгледаме някои от наистина разпространените му приложения в народната медицина:
Какви са здравословните ползи на джинджифила?
Джинджифила като лекарство
Имунна система: Джинджифилът, с неговите антиоксидантни свойства е страхотен имуностимулатор. Инхалациите с чай от джинджифил пък се справят с хремата и други респираторни проблеми. Допълнителен бонус е, че джинджифила действа като естествен релаксант, и бори стреса. Лабораторни проучвания доказват, че джинджифила може да намери приложение при борбата с различни ракови клетки, включително с рака на панкреаса.
Гадене: Бременните, тези, които се възстановяват от операция или преминават през химиотерапия често се сблъскват с гаденето. Джинджифилът е популярно натурално решение срещу гаденето. За хората, които се възстановяват от операция, трябва да се консултират със своя лекуващ лекар, кога могат да консумират джинджифил, тъй като той пречи на правилното съсирване на кръвта.
Болка: Няколко проучвания показват, че джинджифилът може да помогне за смекчаване на болката от остеоартрит в колената. Главоболие, менструални спазми и други форми на болка също могат да бъдат облекчени чрез прием на чай от джинджифил. От векове лекът за възпаление е използването на джинджифил, но през неговите ползи са научно подкрепени.
Кинетоза: Ако сте от хората, на които им прилошава по време на пътуване, тогава джинджифилът може да бъде чудесно решение. Въпреки че изследванията все още са леко неубедителни, мнозина смятат, че джинджифилът помага и в този случай. Ако се почувствате замаяни, гади ви се или ви облива студена пот, джинджифилът може и да ви помогне.
Тегло и кръвна захар: През 2012 година, учените от Колумбийския университет провеждат проучване с 10 мъже с наднормено тегло. След известен период на редовно консумиране на чай от джинджифил, обектите на изследване докладват, че чувстват по-малко глад. Друго изследване стигна до заключението, че джинджифилът може да има силен ефект върху овладяването на затлъстяването и може дори да предотврати затлъстяването и свързаните с него усложнения. Особено що се отнася до кръвната захар, проучване показа, че джинджифилът влияе драстично на нивата на инсулин, А1С и триглицериди при хора с диабет тип 2.
Общо сърдечно здраве: Има няколко изследователски проучвания, които смятат, че джинджифила намира приложение като превантивна мярка за заболявания, свързани със сърцето. Смята се, че успешно се справя със симптомите на киселини, понижава кръвното налягане и холестерола, смекчава сърдечните пристъпи, образуването на тромби и спомага за правилното кръвообращението.
След като се запознахме с различните ползи от консумацията на джинджифил идва ред на това да разгледаме различни форми на чай, в който може да го намерите. Няма строго определен метод за приготвяне на чай от джинджифил, но лично аз бих препоръчала следните два метода:
Първо, прахообразната форма: Може да смелите сурови корени или да си закупите джинджифил на прах от най-близкия магазин. Ако се спрете да готов продукт от магазина, не забравяйте да проверите състава на етикета, дали купувате само джинджифил или има и други примеси. В чаша с гореща вода сложете чаена лъжичка от джинджифила и разбъркайте добре. Това е, вече може да се насладите на чаша чай от джинджифил.
Вторият метод изисква варене: Тази форма на прием е за препоръчване, но приготвянето на този чай е малко трудоемка задача.
- Вземете 6 до 10 корена джинджифил;
- Измийте ги и обелете;
- В тенджера изсипете от 2 до 4 чаши вода, в зависимост от броя корени, които използвате;
- Нарежете корените от джинджифил на много тънки парчета;
- Сложете водата на котлона и изчакайте да заври;
- След това добавете джинджифила;
- Оставете да ври на силен огън 10-20 минути – зависи колко интензивен вкус искате;
- Ако вкуса ви идва силен, добавете още една чаша вода;
- Вареният джинджифилов чай има кафеникаво-златист цвят.
- Консумирайте чая горещ;
- По желание, можете да добавите лайм, лимон или мед.
Странични ефекти
Редовната консумация на чай от джинджифил не е съпътствана с някакви странични ефекти. Все пак се смята, че дневната консумация на 5 или повече чаши може да доведе до странични ефекти като замаяност, гадене, газове и подуване на корема. Стига да не прекалявате, не се очакват проблеми при приема на чай.
Медицината е признала не малко ползи от редовната консумация на чай от джинджифил. Освен това, джинджифиловият чай е естествена успокояваща напитка, която трябва да присъства във вашето здравословно хранене. Консумирайте го сутрин или вечер.
Може също да прегледате 5 Органични Чая Които Са Едновременно Здравословни и Екологични
Моите безплатни онлайн семинари https://zdraveivoda.net/онлайн-семинари/
Препоръчани е-книги:
- Water – The Wonderful and Unique Life Source
- Eat Yourself Healthy: An easy-to-digest guide to health and happiness from the inside out
- How Not To Die: Discover the foods scientifically proven to prevent and reverse disease
- The 4 Pillar Plan: How to Relax, Eat, Move and Sleep Your Way to a Longer, Healthier Life
- Feel Better In 5: Your Daily Plan to Feel Great