Мозъкът е важна част от човешкото тяло. Това е централният контрол за всяка дейност, протичаща на ниво всяка система, орган и тъкан.
Колкото и важен да е мозъкът за нашето съществуване, мнозина все още не осъзнават значението на осигуряването на възможно най-добрата грижа за него. Вместо това те правят неща, които го влачат през калта на влошаването.
Навиците са потоците от действия, които предприемаме всеки ден, които допринасят за формирането на океан от резултати в бъдеще. Лошите навици са опасни, защото отрицателният ефект от правенето им не се проявява навреме.
Тя се натрупва и по-късно причинява сериозни проблеми. Ако искаме да предотвратим това, трябва да установим кои са онези навици, които увреждат мозъка, и да ги ограничим колкото е възможно повече. В тази публикация ще ви разкажем повече за лошите навици, които влошават здравето на мозъка.
Кои навици вредят на мозъка ни?
Малко или никакво движение на тялото и липса на физически упражнения и активност
Прекарването на часове пред екрана у дома или в офиса не само засяга сърцето ви. Освен това причинява много щети на мозъка ви. Проучванията показват, че поддържането на заседнал начин на живот е свързано със сърдечни заболявания, диабет и високо кръвно налягане, като всички те могат да доведат до Алцхаймер и деменция с течение на времето.
Не е нужно да тренирате четири часа на ден, за да осигурите необходимата безопасност на мозъка си. Разходка по улицата, изкачване по стълбите, няколко минути танци в къщата и стоене и движение между работните часове могат да направят разликата.
Упражнението улеснява отделянето на хормон, наречен ендорфин, който ни прави щастливи и подобрява мозъка и настроението ни.
Пропускане на закуска
Както всяка друга част от тялото, мозъкът се нуждае от адекватно снабдяване с кислород и глюкоза, за да работи оптимално. Липсата на тези хранителни вещества и задържането им на работа влошава неговата клетъчна ефективност, което може да доведе до сериозно предизвикателство за здравето с времето.
Ето защо не е добра идея да пропускате закуската в името на това да се възползвате от ранните часове на деня. В повечето случаи дори ще загубите фокус, когато гладът започне да ви напомня за необходимостта на организма от ядене.
Уверете се, че сте взели храната си, преди да тръгнете за работа. Това ще даде на мозъка ви необходимата енергия за запазване функциите му в най-добро състояние и ще подобри вашата продуктивност.
Недостатъчна почивка и сън
Сънят и почивката са шансът на мозъка ви да се разтовари от задачите от изминалия ден и да се подготови подобаващо за следващия ден. Когато престанете да си осигурявате достатъчно сън, това се отразява на някои клетки в мозъка ви. Резултатът? Лесно ще започнете да забравяте неща.
Ако често не си спомняте събития, които току-що са се случили след няколко секунди, неадекватният сън може да е източникът на проблема. В дългосрочен план проблемът ще стане още по-сериозен.
Така че е важно да запомните, че всеки път, когато се лишавате от сън, косвено нанасяте вреда на мозъка си. Не става въпрос само за дълги часове сън. Имате нужда от качествен дълбок сън, който е без прекъсвания.
Пушенето
Тютюнопушенето е може би най-вредното действие, което някой може да причини на здравето си. Доказано е, че причинява сърдечни, белодробни и бъбречни проблеми и увреждане на мозъка.
Всъщност засяга почти всеки орган на тялото, включително кожата. Установено е, че продължителното пушене улеснява свиването на мозъчните клетки и може да доведе до Алцхаймер, деменция и дори смърт. Ако искате по-добри когнитивни способности и цялостно здраве, отказването от цигарите е най-доброто, което можете да направите за себе си.
Нито четене, нито мислене
Човешкият мозък е като телесен мускул. Колкото повече го впрягате в работа, толкова по-добър става и обратното. Проучванията показват, че мозъците на хората, които рядко го използват за работа, се свиват и влошават способностите му с течение на времето.
Ако не искате това да се случи и с вас, трябва да направите нещо по въпроса. Мисленето и четенето са упражненията за мозъка ви. Практикувайте и двете, за да започнете да подобрявате и поддържате мозъка си здрав.
Самотата
Сигурно сте чували, че хората са социални същества. Но чували ли сте, че източникът на социални контакти е най- вече нашият мозък? Причината, поради която се чувствате депресирани и отегчени, когато не общувате и не комуникирате с другите, е, че мозъкът ви е засегнат.
Да бъдеш сам твърде дълго време може да доведе до психични проблеми като тревожност и депресия, като и двете са пагубни за мозъка ви.
Ето защо е важно да имате физическа връзка с хората, за да можете да изразите себе си, да споделите чувствата си и да се насладите на добро приятелство, компания и разбиране. Всичко това ще освободи ума ви от стреса и ще поддържа настроението и мозъка ви в добро състояние.
Ако днешното ни съдържание ви е харесало, моля, дайте му палец нагоре и го споделете с близките си, за да могат и те да запазят разума си и да подобрят ефективността на мозъка си. Кой от тези навици сте придобили и как смятате да ги откажете и спрете? Нека и ние узнаем отговора ви в секцията ни за коментари.
Благодарим ви и до скоро!
Не забравяйте, че здравословният живот е щастлив живот!
Може също да прегледате Храни За Подобряване На Здравето На Мозъка Ви
Моите безплатни онлайн семинари https://zdraveivoda.net/онлайн-семинари/
Препоръчани е-книги:
- Water – The Wonderful and Unique Life Source
- Eat Yourself Healthy: An easy-to-digest guide to health and happiness from the inside out
- How Not To Die: Discover the foods scientifically proven to prevent and reverse disease
- The 4 Pillar Plan: How to Relax, Eat, Move and Sleep Your Way to a Longer, Healthier Life
- Feel Better In 5: Your Daily Plan to Feel Great
Разгледайте и другите ни уебсайтове: